Jak Google indexuje váš web?

V úterý 24.7.2012 google oznámil spuštění nového nástroje Index Status. Jedná se o užitečnou funkci, která je součástí nástrojů pro webmastery Google Webmaster Tools. Pokud chcete vědět, kolik stránek vyhledávač Google indexuje a jaký je časový průběh indexace, doporučuji novinku využívat.

 

Index Status naleznete v menu zdraví (Health menu) a po kliknutí uvidíte hezké grafy indexace. Jako příklad uvedu grafy zaindexovaných stránek našich klientů.

Indexace informačního portálu

Graf indexace portálu www.regionplzen.cz ukazuje zdraví průběh zaindexování velkého množství stránek (cca 168.000). Jedná se o trvalý růst bez propadů.

 

 

Zaindexování firemního webu

Následující graf ukazuje zaindexování internetových stránek firmy JSG med a.s. Z grafu lze snadno vyčíst, že v dubnu  2012 došlo k snížení počtu zaindexovaných stránek a od května se křivka indexace opět vrátila k trvalému růstu. Propad, který na grafu vidíte, je impulzem pro SEO konzultanta, aby hlouběji analyzoval důvody poklesu. Kouzlo a užitečnost nové funkce Index Status (a celé sady nástrojů Google Webmaster Tools) spočívá právě ve snadném odhalování nedostatků webů.

 

 

Indexace webu Medical Institutu

Do třetice přidávám graf indexace webu Medical Institutu v Plzni, kde naleznete prezentaci služeb profesionálů v oblasti omlazení pleti, bělení zubů nebo fyzioterapie. Na grafu je hezky vidět, že se jedná o relativně nové internetové stránky, které nemají dlouhou indexační historii a že web www.medicalinstitut.cz se bez problémů indexuje trvale rostoucím tempem.

 

 

Funkce Index Status v GWT vám také umožňuje detailnější pohled na průběh indexování stránek. Rychle zjistíte, kolik stránek google robot prošel, zaindexoval, nevybral do indexace (například z důvodu přesměrování na jinou stránku) a jaké stránky jsou blokovány pro vyhledávací roboty. Počet blokovaných stránek je důležitým SEO faktorem a je žádoucí tento parametr sledovat, aby vaše stránky nevypadly z vyhledávání.

 

Sledujete indexaci svého webu?

Máte problém se zobrazením stránek ve vyhledávání Google nebo na Seznamu? Chcete pomoci s analýzou internetových stránek? Potřebujete větší návštěvnost webu? Rádi vám pomůžeme, kontaktujte nás!

 

Autor: Jan Vavřička, (Google+) SEO konzultant UNIWEB s.r.o.

 


Chcete pomoci s online marketingem? Napište nám!